ورود و ثبت نام
کاربر گرامی در صورتی که ثبت نام نکرده اید ، با کلیک روی دکمه زیر در سایت ثبت نام نمایید . به کمک کنترل پنل خود می توانید از امکانات سایت استفاده کنید .تاریخ های مهم
تاریخ شروع ثبت نام در همایش
15 شهریور 1397
تاریخ شروع دریافت مقاله در همایش
30 شهریور 1397
آخرین مهلت ثبت نام
16 بهمن 1397
آخرین مهلت ارسال مقاله
5 بهمن 1397
تاریخ برگزاری

16 الی 17 بهمن 1397

روز شمار همایش
تا روز برگزاری همایش : پایان یافتتا پایان ثبت نام در همایش: پایان یافتتا پایان مهلت ارسال مقاله: پایان یافت


معرفی سیستان

 

استان سیستان وبلوچستان با وسعتی حدود 502/187کیلومتر، پهناور ترین استان ایران که ازنظر جمعیتی از کم تراکم ترین استان های کشوراست . این استان از شمال به استان خراسان جنوبی وکشورافغانستان، ازشرق به کشورهای پاکستان وافغانستان، ازجنوب به دریای عمان وازغرب به استان های کرمان وهرمزگان محدود می شود0

شمال استان سیستان وبلوچستان سیستان ورجاوند قرار گرفته که شهری پرآوازه از مردانگی،صبوری،ایثاروایستادگی است که از صدها سال قبل تاریخ این نام را در سینه ی خود به یادگار داشته و به راست کرداری این سرزمین مهر تایید زده است0سیستان صورت تغییر یافته سجستان یا سکستان که به معنای سرزمین قوم سکا است0سرزمین اساطیری سیستان در کتاب اوستا یازدهمین سرزمینی است که «اهورا مزدا»آفریده است0بزرگترین دریاچه آب شیرین دنیا ( هامون ) در سیستان جای گرفته است0کوه خواجه(اوشیدا)تنها پشته بلندی است که در منطقه سطح سیستان خودنمایی نموده ونزد مردم سیستان از قداستی خاص برخوردار است . شریان حیاتی منطقه یعنی هیرمند نوسانات سالیانه قابل ملاحظه ای را نشان می دهد. وزش بادهای 120روزه که هرساله از اواخر بهار تا پایان تابستان می وزد در تشدید نیزار وخشکی محیط مؤثر بوده است.

سرزمین نیمروز (سیستان)در شاهنامه اهمیت بسیار بالایی دارد وبسیاری از اتفاقات ورویدادهای مهم شاهکار حکیم توس در آنجا به وقوع می پیوندد.این سرزمین همچنین محل پیدایش خیزش بسیاری از پهلوانان و یلان ایران زمین است . بزرگانی که با دست توانمندشان باعث شده که ایران زمین به راه پر افتخار خود ادامه دهد .        

سرزمین سیستان در شاهنامه ی فردوسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است این ناحیه که نامهای گوناگون به آن اطلاق می شده محل حکومت سام نریمان و فرزندان و نوادگانش بوده است.

گویش سیستانی

یکی از گویش های مهم زبان فارسی گو یش سیستانی است که مردم دیار مهر و مهربانی بدان سخن می گویند این گویش هم اکنون به صورت عمده در منطقه سیستان ایران ، نیمروز ...... افغانستان ، سرخس ایران ، ترکمنستان و دشت گرگان جاری است .

بسیاری از واژگان سیستانی از هزار سال پیش تاکنون تفاوت چندانی نکرده است اگرچه اصل زبان که احیانا همان "سکزی" است پیش از این منقرض شده و تنها گویش آن باقی مانده است .

فرهنگ نویسان ، سیستانی را یکی از چهار زبان متروک پارسی یاد کرده اند . ابوریحان بیرونی در " الصیدنه " چند لغت از زبان قدیم سیستانی آورده است .

سرود آتشکده کرکویه یکی از زیباترین سرود های مذهبی زرتشتیان بوده که به هنگام روشن کردن آتشگاه ها ، به آواز بلند خوانده می شده است .

( برداشتی از کانال عشق سیستو )

 

                                    "    20 مورد از اولین ها در سیستان"

افتخارات و اولین های جهان متعلق به سیستان است :

1-    سرزمینی که به دلیل وجود اولین رصدخانه اش (نیمروز) گفته و بعد جایش را با «گرینویچ» انگلیس تعویض کردن

«کتاب رصدخانه نیمروز، دهانه غلامان ، مردادی غیاث آباد»

2- مردمان سیستان و خراسان اولین مردمی بودند که به خونخواهی امام حسین(ع) به سپاه مختارثقفی پیوستند.

( تاریخ سیستان )

3- ابو سلیمان سجستانی ، اولین کسی بود که از سیستان800 سال قبل از نیوتون به قوه جاذبه خورشید پی برد.

4- جراحان وپزشکان سیستانی شهرسوخته برای اولین باردر جهان مغز انسان را جراحی کردند که هم اکنون در موزه مردم شناسی زاهدان این جمجمه نگهداری می شود.

5- جمعی از بهترین خط شکنان جبهه های هشت سال دفاع مقدس فرماندهان ، رزمندگان ، شهدا و ایثارگران از سیستان بوده از شهید حاج قاسم میر حسینی ، شهید هراتی اسکندری ، شهید عیسی خدری ، شهید حسینعلی عالی ، شهیدان میرزایی ، شهیدان بشارتی، شهید بهمن خسروی به ویژه شهید والا مقام حضرت حجت الاسلام سید محمد تقی حسینی طباطبایی از مفاخراین قطعه از پیکر بهشتی میهن هستند.

6- یازدهمین جایی که اهورا مزدا آنجا را بیافرید.

(متون زرتشتی)

7- دریاچه کیانسه(هامون) اولین جایی که زرتشت سه نفر یادگار مانده و سوشیانت ها (نجات دهند ه گان) از آن برخواهند خواست

( کیانیان ، ذبیح ا... صفا)

8- اولین مردمی که در مقابل تیمور لنگ ، نام ایران را بر زبان راندند

( منم تیمور جهان گشا ، مارسل ریون ترجمه محمود عرفان )

9- نامهای مدینه العذراء ، دارالولایه ، دارالعلم ، دارالزهد ، دارالعباد و .... از دیگر نامهای سیستان است .

« تاریخ سیستان و سیستان قبل و بعد از اسلام دکتر عبدالحی حبیبی»

10 – اولین سرزمینی که در جنگ های تن به تن در فاو حماسه آفریدند

11 – سیستان جایی است که توانست تا قرن ها خصلت مردپروری خود را حفظ کند و در سده های تاریخ ، عیاران و جوانمردانی چون یعقوب لیث بپروراند.

از کهن ترین و پایدارترین رسوم و آئین های این جوانمردان حق " نان و نمک " یا به عبارت دیگر " مهرنان و نمک " است .

12 – اولین کوره های ذوب فلزات جهان در سیستان یافت گردیده است .

13- اولین جوانان انقلابی پیرو خط امام قبل از انقلاب اسلامی که به دست ایادی رژیم پهلوی تیر باران شدند افرادی چون شهید محمود پهلوان ، محمد علی باقری و ... از سیستان برخاسته اند .

14- سیستانیان در دورانی که ایران زیر سلطه مغولان بود موفق شدند در دورترین ناحیه هند یعنی بنگلادش امروزی حکومت مستقلی را به وجود آوردند و بنیانگذار بنگلادش شدند.

( از کتاب عیاران سیستان )

15 – بزرگترین شهر قبل از میلاد و پرجمعیت ترین شهر دوران مفرغ، شهر سوخته سیستان واقع در 55 کیلومتری زابل است .

16 – اختراع خط معلقی در قرن اول هجری به ابراهیم سیستانی و اختراع خط جلیلی در اوایل اسلام به یوسف سیستانی نسبت داده شده است.

17 – اولین دانشمندی که اسطرلاب زورقی را اختراع و ذیج ماموی را بنیاد کرد ، استاد ابوسعید سجزی ریاضی دان و منجم معروف جهان ، سیستانی است .

18 – اولین تصاویر انیمیشن جهان و یا تصاویر متحرک سینما در شهر سوخته و روی سفالینه ای رنگی در سالهای اخیر پیدا شده است

19- اولین قوانین بیمه های اجتماعی رایگان در ایران توسط یعقوب لیث صفاری نوشته شده است .

20 – اولین آسیاب های بادی جهان ، اختراع سیستانیان است .

 

در چند ساله اخیر به جز زابل که قدمت شهری آن به حدود صد سال جلوتر می باشد ، چهار شهرستان دیگر به باعث شهری منطقه اضافه شده است :

1-    شهرستان زهک : در 25 کیلومتری شهر زابل قرار دارد . سد سیستان ، سد زهک ، روستای تاریخی قلعه نو که به ماسوله سیستان معروف است ، سد جریکه ، چاه نیمه ها ( یک ، دو ، سه ، چهار ) دهانه غلامان ، آتشکده کرکویه و ... از جمله نقاط مختلف تاریخی ، تفریحی و ... این شهرستان می باشند . در این شهرستان دانشگاه آزاد اسلامی ، پیام نور فعالیت می نمایند . یکی از مدرن ترین تصفیه خانه های کشور در این شهرستان قرار دارد .

از جمله شهداء شاخص شهرستان زهک سرداران شهید حاج میرقاسم، حاج میرحسن میرحسینی ، سرداران شهید خدری سردار شهید بهمن خسروی و ... می باشند .

 

2-    شهرستان هیرمند ( دوست محمد ) : این شهرستان حدودا از شهر زابل 35 کیلومتر فاصله دارد. مرزداران غیور هیرمندی حافظ امنیت و ثبات در حوزه شهری با مرز افغانستان هستند.

بازارچه مرزی میلک از جمله مراکز تجاری منطقه سیستان است که فعالیت تجاری با کشور همسایه افغانستان دارد .

شهداء شاخص این شهرستان عبارتند از :

 

3-    شهرستان نیمروز ( ادیمی ) : این شهرستان در حاشیه دریاچه هیرمند قرار دارد که سالهاست کام این دریاچه خشکیده و مردم این شهر به جای شمیم نی و آب ، خاک استشمام می کنند .

شهرستان نیمروز با شهرستان زابل 15 کیلومتر فاصله دارد .

از جمله شهداء شاخص این شهرستان سردار شهید حبیب لکزایی ، روحانی شهید پیغان و ... را می توان نام برد .

4-    شهرستان هامون ( محمد آباد )

شهرستان هامون در کیلومتر 25 جاده زابل به زاهدان قرار دارد . هامون در چند ساله اخیر تحت عنوان شهرستان ، در کنار چهار شهر دیگر قرار دارد .

از جمله جاذبه های تاریخی و دیدنی ویژه این شهرستان ، شهر سوخته با قدمتی بیش از 5000 ساله ، کوه خواجه ، قلعه رستم ، سه کوهه ، منطقه ویژه اقتصادی رامشار از جمله مناطق تجاری این شهرستان می باشد از دیگر مناطق تجاری می توان شهرک صنعتی محمدآباد را نام برد .

از جمله شهداء شاخص شهرستان هامون می توان سردار شهید حسن هراتی اسکندری ، شهید ابراهیم برخوردار ، شهید خلبان محمد میر می باشد .

 

5-    زابل : می توان به عنوان قدیمی ترین شهر سیستان نام برد ، این شهرستان در مرکزیت شهرهای پنج گانه سیستان قرار دارد . زابل دارای یک بخش مرکزی (بنجار ) و حوزه های مختلف روستایی می باشد .

ادارات شهرستان زابل به سرپرستی فرمانداری ویژه اداره می گردد . این شهرستان دارای پنج دانشگاه :

1-    دانشگاه زابل : به عنوان یکی از مهمترین مراکز علمی منطقه فعالیت می کند دانشگاه زابل دانشگاه جامع جنوب شرق ایران می باشد .

آدرس : سایت جدید : بلوار دانشگاه (جاده بنجار )

تلفن : 31232078-054

سایت قدیمی : خیابان شهید مفتح ( میر خزیمه ) نرسیده به میدان جهاد

تلفن :

2-    دانشگاه آزاد اسلامی : از جمله دانشگاه های فعال حوزه سیستان که جوانان فراوانی از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند . چند سالی است که این دانشگاه به صورت متمرکز در سایت جدید مشغول به آموزش جوانان این مرز و بوم هستند . واحد دیگر این دانشگاه در شهرستان زهک فعالیت میکند .

آدرس : بلوار دانشگاه ( جاده بنجار )

تلفن 1-32242720-054     322242744-054

3-    دانشگاه پیام نور : از جمله دانشگاه های منطقه سیستان که یک واحد از این دانشگاه در شهرستان زهک قرار دارد

تلفن : 7-32233934-054

آدرس : بلوار ارتش – روبروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی زابل

 

4-    دانشگاه علمی کاربردی

به عنوان جوانترین دانشگاه منطقه سیستان شناخته می شود این دانشگاه در چند ساله اخیر نیاز های علمی بسیاری از جوانان منطقه سیستان را بر طرف نموده است

آدرس: فلکه دانشگاه آزاد ، بلوار شهید جهانتیغ

تلفن : 32290900-054

 

 

 

پوستر همایش
تماس با ما
تلفن ثابت

054-32232190

05432232177

09030361650

نمابر

05432232190

ایمیل

info@1hdustconf.com   1hdustconf@zbmu.ac.ir

آدرس

  زابل خیابان شهید رجایی مجتمع آموزشی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زابل

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زابل